Jak wygląda praca w poradni psychologicznej

praca w poradni psychologicznej

Specjaliści pracujący w poradni psychologicznej mają najczęściej trudne zadanie. Praca tego typu jest bardzo wymagająca i obciążająca dla specjalistów. Trzeba zachowywać umiar.

Płaca specjalistów pracujących w poradniach psychologicznych

Kwestia finansowa osób które udzielają pomocy w poradniach psychologicznych jest skomplikowana. Na płace wpływa wiele różnych czynników. Zalicza się do nich m in to jakiego typu stanowisko zajmuje dana osoba. Inne są stawki dla psychologów, psychiatrów czy logopedów. Wpływ na płace ma również ilość przepracowanych godzin oraz rodzaj umowy na którą jest zatrudniona dana osoba. Stawki inaczej będą się kształtowały przy umowie o pracę a inaczej na umowie zlecenia. To pracownik wybiera czy poradnia psychologiczna poznań Klinika LMC – https://klinika-lmc.pl/ będzie jego jedynym źródłem dochodu. Zawsze ma przecież możliwość otworzenia swojego prywatnego gabinetu po godzinach pracy.

W związku z bardzo obciążającą osób pracujących w poradniach psychologicznych ich wymiar etatu jest mniejszy aniżeli zwykłego pracownika. Regulują to odpowiednie przepisy. Psycholog nie pracuje więc 40 godzin tygodniowo. Wymiar jego etatu jest skrócony. Płaca natomiast pozostaje bez zmian.

W sytuacji kiedy psycholog decyduje się na nadgodziny powinien podpisać stosowne oświadczenia. Wynika z niego będzie stawka za nadgodziny ale również informacja na temat ilości nadgodzin. Przepisy regulują również ile tych nadgodzin może być.

Psycholog pracujący na etacie w poradni psychologicznej zawsze ma możliwość założenia swojej działalności gospodarczej. Musi zdawać sobie jednak sprawę z tego, że będzie to dla niego bardzo trudne zadanie. Praca z pacjentami zawsze jest bardzo obciążająca. Dodatkowo okazuje się, że psycholog potrzebuje psychicznego odpoczynku od problemów innych.

Pacjenci przychodzący do poradni psychologicznych

Do najczęstszych pacjentów decydujących się na wizytę w poradni psychologicznej należą osoby, które czują się przytłoczone otaczającą ich rzeczywistością. Bardzo często można również spotkać osoby, które nie przepracowały swoich problemów z dzieciństwa. Problemy te odzywają się w najmniej odpowiednim momencie. Istotne jest wtedy ich przepracowanie i stwierdzenie, że nie mają już one tak znaczącego wpływu na daną osobę.

W poradniach psychologicznych bardzo często pojawiają się również rodzice z dziećmi. Opiekunowie prawni nie radzą sobie z problemami, które ma ich dziecko. Są jednak na tyle świadomi, aby szukać pomocy u specjalisty. Starają się zrobić wszystko, aby pomóc swojemu dziecku rozwiązać jego problemy.